Aktualna galeria

Weekend w Sztokholmie

Sztokholm, nazywany Wenecją Północy, jest malowniczo położony na 15 wyspach, otoczony wodami jeziora Melar i zatoki Saltsjon, które łączą go z Morzem Bałtyckim. O niezwykłej urodzie miasta...[więcej]


Zdjęcie 39 z 48Następne zdjęcie Następne zdjęcie
Statek Vasa - pokład

Statek Vasa - pokład

Muzeum statku Vasa (Vasa Museet) jest jedną z głównych atrakcji Sztokholmu. Znajduje się tu wydobyty z dna Bałtyku admiralski okręt wojenny, który zatonął w 1628 r. Jest jedynym siedemnastowiecznym statkiem na świecie, który przetrwał do dziś. Okręt ma 62 metry długości. Jest zbudowany z dębowego drewna i bogato zdobiony rzeźbami i złoceniami. Okręt ten miał wziąć udział w bitwie z flotą polską na Bałtyku. Ambitny król Gustaw II Adolf nakazał do gotowego już statku dobudować jeszcze jedno piętro z armatami dla zwiększenia siły ognia. Okazało się to fatalne w skutkach. Wkrótce po wypłynięciu z portu, niestabilny statek przechylił się i zatonął grzebiąc około 50 osób załogi. Przyczyną zatonięcia były błędy w konstrukcji oraz niewłaściwe dobalastowanie.
Wrak w 1961 r. został odnaleziony i wydobyty z dna morskiego. Odremontowano go, zakonserwano i wystawiono w specjalnie wybudowanym budynku.

Użytkownik Autor: Agnieszka Strzelecka
Data dodania zdjęcia Dodano 185 miesięcy temu
Państwo / Miasto Szwecja / Sztokholm
Kategoria Sztuka
Pokaż na mapie Pokaż na mapie
Data wykonania zdjęcia 19-04-2009
Liczba wyświetleń Liczba wyświetleń: 614
Ocena: liczba głosów: 2
Komentarze Komentarze: brak   Dodaj komentarz Dodaj komentarz
 

Znajdź zdjęcia


Pokaż:

Serwisy fototrip